Brno
OHŇOSTROJE

Každý rok začátkem června se v Brně koná akce BRNO - MĚSTO UPROSTŘED EVROPY, jejíž součástí je i soutěžní přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS INTERNATIONALIS.
Soutěž je mezinárodní, ohňostrůjné hrátky se konají na Brněnské přehradě a na hradě Špilberk a jsou doprovázeny hudbou z místního rádia.A jak to v roce 2005 viděl Anquetil - tento svůj zážitek mi poslal do knihy návštěv a s jeho svolením tady publikuji:

OHEŇ A HVĚZDY

IGNIS BRUNENSIS - to je název mezinárodního klání tvůrců ohňostrojů, které se každoročně koná na přelomu května a června na Brněnské přehradě. Zájem diváků o tuto nevšední podívanou je obrovský - čtyři předpůlnoční světelné show shlédne víc než půl milionu diváků, kteří se ocitnou za hranicí snů...

K zapadajícímu slunci se stmívajícím Brnem jako korálky kutálejí světla tisíců aut, stovek tramvají, autobusů a trolejbusů. Jako mohutný tok rozvodněné řeky tečou všechna ta světla širokým čtyřproudým silničním přivaděčem od města k přehradě. Tam se jako nitky pavučiny sbíhají i vozovky ze širokého okolí velkoměsta. Zlatou muškou, na kterou mají všichni políčeno, budou dnes gejzíry ohňostroje, tryskající k dychtivě otevřené náruči noční oblohy. Celá třetina Brna si v pozdních večerních hodinách dává dostaveníčko na březích kolem Brněnské přehrady. Nikdo by ty lidi přesně nespočítal, ale říká se, že soutěžní ohňostroje "Ignis Brunensis" mívají pokaždé více než 130.000 diváků. A o všechny je tu postaráno přímo královsky.

Brněnské šaliny vyplivují každých pár vteřin tisíce nových příchozích do bezedného chřtánu hladového přehradního údolí. Kolem přístaviště vzniklo hotové městečko zábavy, gastronomie i businessu. Šauklaři dokáží zaujmout desítkami pouťových atrakcí a kolotočů, stovky stánků vybízejí k uhašení žízně, k potěšení oka i k snědku, až oči přecházejí. Břicho města musí být plné. Opékané klobásy, turecký med, cukrová vata, zmrzlina, lángoše, perníková srdce, hračky, bižuterie, cédéčka, doplňky oblečení i galanterie, barevné fosforeskující tyčinky, maďarská paprika a všelijaké koření, cukrovinky, nápoje, hamburgery a pochoutky od McDonald´s, či od dědka z KFC, co jenom je libo. Hospůdky a bistra v různém stylu tu až do bílého rána doslova praskají ve švech a co chvíli se ozývá svistot narážených sudů piva. Kam jen oko dohlédne, všude je plno a bzučí to tu jako v úlu, plném včel. Ale všichni sem přišli na docela jinou show - na souboj hvězd na nebi s ohněm a jeho zrcadlení ve vodní hladině...

Vybojoval jsem si výhodné místo, odkud je vidět téměř celá hladina přehrady. Do začátku, který je půl hodiny po desáté, zbývá ještě dobrá hodina. A západní obzor zalesněných kopců už zvolna, ale nezadržitelně, tmavne. Letmo se ohlédnu - íííha! - za mnou se uvelebily desetitisíce dalších zvědavců a já si připadám jako na největším fotbalovém stadionu světa - Maracaná v brazilském Riu de Janeiro. I policisté se dnes ocitli v neobvyklých rolích - ve člunech a vrtulnících, vyzbrojených silnými reflektory, pročesávají přehradní hladinu i oblohu plnou hvězd. Voda i nebe nad hladinou Brněnské přehrady musí být čisté. Úzkostlivě hlídají zóny, kam je vstup přísně zakázán, protože už za chvíli přece vyletí do vzduchu tuny speciální pyrotechniky.

Ozve se hudba, doprovázející každý soutěžní ohňostroj a s mnohanásobnou ozvěnou se vrací z okolních zalesněných kopců. A začíná hned dvojí podívaná - na obloze i zrcadle vodní hladiny. Raketomety ohňostrojů s pronikavým hvízdáním zalévají oblohu nepřeberným ohněm barev, které tryskají vzhůru i do všech stran a prší dolů do vody. Všem lidem se tají dech. V nádherné podívané ohňostroj oslnivě ejakuluje tisíce chladivě stříbrných i horce zlatých spermií do lůna lačné oblohy a celičké nebe se blaženě chvěje v nekonečných orgasmech... Božská podívaná! Učiněné nebe, peklo, ráj...

Poslední ze soutěžních ohňostrojů máme za sebou a v nás všech zbyla už jen smutná nostalgie. Španělští ohňostrůjci svým mistrovským uměleckým dílem položili lahodnou třešničku na dort gurmánům všech těch čtyř skvostných nočních klání nebe, ohně a zrcadla vodní hladiny.

Až mráz mi běží po těle, když si na to vzpomenu. To když stříbrně pršelo z úplně celého nebe, až pak všechny ty plamínky dopadly do vody daleko, předaleko od odpalovacího mola. A vtom najednou se otevřela všechna ta voda a odevšud, z celičké té vodní hladiny, tryskaly k nebesům gejzíry nejkrásnější. A ta závěrečná petarda, největší, jakou kdo kdy slyšel a její s duněním se vracející ozvěna z okolních kopců.

A pak ticho, nic než ticho.

Údolí kolem přehrady se otevírá spontánnímu jásotu a obrovskému aplausu desetitisíců diváků pod širým nebem.

Nad přehradou mlčky visí Polárka, Velký vůz i Cassiopea a spolu s ostatními miliony hvězd, jen blednou němou závistí. Hvězdy, které tisíce let zdobí nebesa, svůj souboj s ohněm v Brně prohrály...

Sto třicet tisíc diváků má smutnou úzkostí sevřená hrdla, když zvolna pohasíná poslední třpytka na nebi...
Jako poslední polibek.
Jako poslední pousmání.
Jako poslední dotek milenců...


Fotky:

Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
 
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
 
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
 
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
 
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
Ohňostroje Ohňostroje Ohňostroje
 
 
 
 

Aneris