Brno
NÁMĚSTÍ SVOBODY A OKOLÍ

Náměstí Svobody je jedno z nejvýznačnějších náměstí historické části Brna a zároveň je nejstarší. V minulosti se nazývalo Dolní rynek a ve středověku jej lemovaly domy význačných brněnských měšťanů i moravských šlechticů, kteří si zde budovali paláce pro dny, které trávili v Brně (např. v době konání zemských sněmů a soudů, návštěv panovníka apod.).

Původní dispozice náměstí se proměnila v souvislosti s rozsáhlými stavebními změnami ve městě na konci 19. a na začátku 20. století, kdy četné domy byly přestavěny v novorenesančním slohu. Dominantní stavbou náměstí je barokní morový sloup z roku 1679 se sochami světců sv. Rozálie, Štěpána, Šebestiána, Rocha a Karla Boromejského. Moderní budova Komerční banky byla realizována na místě původní zástavby v letech 1930-1931 podle projektu brněnských architektů Bohuslava Fuchse a Arnošta Wiesnera. Dalším ze zajimavých domů nacházejících se na náměstí je Dům pánů z Lipé, který byl zrenovován do původní podoby a nyní slouží jako obchodně zábavní centrum a nově postavený multifunkční dům Omega z dílny architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. V roce 2006 prošlo náměstí rekonstrukcí, bylo nově vydlážděno a byla zde také zbudována moderní kašna pojmenovaná podle básníka Jana Skácela.

Z náměstí Svobody směrem k Moravskému náměstí vede ulice Rašínova, na které se kromě jiného nachází krásný kostel sv. Jakuba, národní památka z 13. století.

Kousek od náměstí Svobody se nachází Měnínská brána - jediná brána, která se zachovala z původního systému městského opevnění. Je nazvána podle městské čtvrti, ve které se nacházela. Za dobu své existence byla mnohokrát přestavěna a v současnosti ji využívá muzeum města Brna pro různé expozice.
Fotky:

Náměstí Svobody - Skácelova kašna, v pozadí budova Komerční banky Náměstí Svobody - Skácelova kašna, v pozadí Palác šlechtičen Náměstí Svobody - Skácelova kašna
Náměstí Svobody - Skácelova kašna,
v pozadí budova Komerční banky (*)
Náměstí Svobody - Skácelova kašna,
v pozadí Palác šlechtičen (*)
Náměstí Svobody
- Skácelova kašna (*)
 
Náměstí Svobody - Skácelova kašna Náměstí Svobody - Omega Náměstí Svobody - morový sloup
Náměstí Svobody
- Skácelova kašna (*)
Náměstí Svobody
- Omega (*)
Náměstí Svobody
- morový sloup
 
Rašínova ulice - věž kostela sv. Jakuba Rašínova ulice - kostel sv. Jakuba Rašínova ulice - kostel sv. Jakuba
Rašínova ulice
- věž kostela sv. Jakuba
Rašínova ulice
- kostel sv. Jakuba
Rašínova ulice
- kostel sv. Jakuba
 
Rašínova ulice - kostel sv. Jakuba Rašínova ulice Rašínova ulice
Rašínova ulice
- kostel sv. Jakuba
Rašínova ulice Rašínova ulice
 
Rašínova ulice - dům Capitol Měnínská brána
Rašínova ulice - dům Capitol Měnínská brána 
Fotografie označené hvězdičkou (*) vyfotila má sestra Jana - díky! 
 

Aneris