Brno
ČESKÁ ULICE

neboli v brněnském hantecu "Čára" je jednou z nejživějších ulic města. Už za Rakouska a první republiky byla tzv. českým korzem, na rozdíl od ulic Masarykovy a Běhounské, kde se s oblibou promenovali Němci. I v současné době Českou ulicí denně proudí sem a tam davy lidí a stále zůstává místem častým setkání a schůzek - každý správný Brňák ví, kde to je "na Čáře pod hodinama".

Na České ulici se také nachází několik zajímavých staveb - např. osmiposchoďový hotel Avion od Bohuslava Fuchse z roku 1928. Světovým unikátem je způsob, jak architekt vyřešil problém extrémně úzkého a velmi dlouhého pozemku. Na podzim roku 2009 začne rekonstrukce hotelu, kterou povede světoznámá architektka Eva Jiřičná.

Další zajímavou stavbou je dům Convalaria na souběhu České s ulicí Veselou od Josefa Šolce z roku 1938 - nesmírně dynamická funkcionalistická stavba se zaoblenými nárožími, pásovými okny a keramickým obkladem. Dnes se v budově nachází sídlo brněnské redakce deníku MF Dnes.

Česká ulice bývala proslulá i pivnicí U Stopků. Dům dostal v roce 1919 novou fasádu se sgrafitem a jeho starosvětské kouzlo i staročeskou kuchyni oceňují dnes spíše cizinci.

Kousek od ústí České ulice do náměstí Svobody stojí bývalý obchodní dům Brouk a Babka z roku 1933 navržený Miroslavem Kopřivou, kde dnes sídlí prodejna Baťa.
Fotky:

Hotel Avion Stopkova pivnice - fasáda  
Česká ulice - hotel Avion Stopkova pivnice - fasáda  
 
 

Aneris