Brno
MODERNÍ ARCHITEKTURA

Za první jednoznačně moderní brněnskou stavbu je považována Zemanova kavárna na Kolišti z roku 1925, dílo architekta Bohuslava Fuchse. Původní kavárna musela v roce 1964 ustoupit Janáčkovu divadlu. V roce 1994 však byla tato unikátní architektonická památka znovu postavena podle původního projektu nedaleko místa někdejší stavby. Se jménem architekta B. Fuchse je spojen stavební styl označovaný jako funkcionalismus. Mezi jeho další brněnská díla patří Hlavní pošta na Nádražní ulici, Palác Alfa na rohu ulic Jánská a Poštovská, škola na Křídlovické ulici, budova Moravské (dnes Komerční) banky na náměstí Svobody, Masná burza, škola pro ženská povolání s domovem Elišky Machové na Lipové ulici, městské lázně v Zábrdovicích a na Kopečné ulici a celá řada dalších objektů. Mezinárodního uznání dosáhl řešením hotelu Avion v České ulici, kde dokázal využít malého prostoru s maximálním efektem.

Do kategori moderních brněnských staveb patří také Baťův palác v místě ústí Kobližné ulice do Malinovského námětí (dnešní obchodní dům Centrum), který vyrostl počátkem 30. let podle projektu architekta Vladimíra Karfíka, obchodní dům Brouk a Babka v České ulici z roku 1933 (dnešní prodejna Baťa) navržený Miroslavem Kopřivou a celá řada rodinných domů a luxusních vil v různých částech Brna.

Dalším významným architektem, jehož dílo poznamenalo tvář Brna, byl Arnošt Wiesner - autor budov peněžních ústavů na Beethovenově a Mozartově ulici, budovy krematoria u Ústředního hřbitova nebo paláce Morava naproti brněnskému Národnímu (Mahenovu) divadlu z roku 1927.

Moderně smýšlející architekti dostali uplatnění také při stavbě brněnského výstaviště, určeného pro Výstavu soudobé kultury pořádané v roce 1928, která se stala přehlídkou úspěchů mladého československého státu. Výstaviště v Pisárkách se stalo trvalou součástí české moderní architektury. O výstavišti a veletrzích více zde.

K největším brněnským architektonickým skvostům patří jednoznačně vila Tugendhat v Černopolní ulici, kterou najdete na seznamu památek chráněných UNESCO. Více o vile na samostatné stránce.
Fotky:

Zemanova kavárna Zemanova kavárna Zemanova kavárna
Zemanova kavárna Zemanova kavárna Zemanova kavárna
 
  Hotel Avion  
  Hotel Avion  
 Aneris