Ř   E   C   K   O
24.9.2005 - 6.10.2005
  
Předchozí stránka Následující stránka

KLÁŠTERY METEORA

Skalní plošina Meteora (neboli "vznášející se skála") v severozápadní Thessalii vznikla před miliony let působením vod z ustupujícího moře. Eroze odplavila měkčí vrstvy a zůstaly její odolnější části, které vytvořili špičaté skalní věže, strmé stěny a úzké skalní jehly, které se tyčí až do výše 400 m nad rovinou kolem řeky Pinios. Tento přírodní jev, který je jedním z řeckých divů, byl zařazen do Listiny památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Meteora Meteora Meteora


Již od 11. století se zde začali usazovat poustevníci a mniši, ve 14. století získala oblast církevní autonomii. Tehdy začaly vznikat na nejnepřístupnějších místech první křesťanské pravoslavné kláštery. V průběhu času zde vzniklo celkem 24 klášterů, jejichž počet se časem ovšem snižoval - kvůli své nebezpečné poloze se ocitly v troskách. Většina z nich byla přístupná jen po žebřících nebo za pomoci rumpálu. Dnes je v provozu pouhých šest klášterů.

Meteora - mapka šesti hlavních klášterů
Mapka rozmístění klášterů v Meteoře


Megalo Meteoron - nejstarší a nejvýš položený klášter (632 m). Pochází z 60. let 14. století. Cesta k němu vede nejprve po mostě přes rokli, potom po schodech vytesaných ve skále a nakonec skalním tunelem přímo do areálu kláštera. Lze tu vidět i rumpál, kterým se v síti až do roku 1923 dopravovalo do kláštera vše, včetně návštěvníků. Přístupný je zde hlavní chrám Metamórfosis (Proměnění Páně), vyzdobený freskami, nekdejší jídelna (trapesa) a plató za kostelem s nádherným výhledem.

Meteora - Megalo Meteoron Meteora - Megalo Meteoron Meteora - Megalo Meteoron


Varlaam - klášter Všech svatých, druhý největší klášter, byl pojmenován po prvním poustevníkovi, který žil na této skále v roce 1350

Meteora - Varlaam Meteora - Varlaam Meteora - Varlaam


Agia Triada - klášter Svaté Trojice stojí na vysoké skále neobvyklého tvaru. Zachovala se vyprávění o tom, že po celých sedmdesát let se nahoru nosil materiál, a se stavbou se začalo teprve potom.

Meteora - Agia Triada


Moni Rousanou - nachází se na samém vrcholku úzké skalní věže, na úzkém prostoru, kam se sotva vejde.

Agios Stefanos - klášter Sv. Štěpána - dnes ženský klášter, v hlavním chrámu je bohatý ikonostas, v muzeu zlatá výšivka s vyobrazením Krista. Dojde se k němu po osmimetrové lávce (dříve tu byl padací most).

Agios Nikolaos - Anapafsas - klášter Sv. Mikuláše Anapavsá se nachází na jihozápadní straně Meteorských skal. Skála, na níž se klášter nachází, má na vrcholu velmi úzkou plochu, což vedlo k tomu, že jednotlivé části kláštera nebyly postaveny do šíře, ale do poschodí, jedno na druhé.

KALAMBAKA

Městečko nacházející se pod skalními útvary Meteora, v místě kde se řeka Pinios vlévá do krásné thesalské nížiny.

Meteora - Kalambaka Meteora - Kalambaka Meteora - Kalambaka 
Nahoru na této stránce
Následující stránka
 
© ANERIS 2006