TURECKO 2007         




BURSA

Ve čtvrtek 6.9.2008 dopoledne opouštíme Istanbul a přejíždíme do Gebze, kde se nalodíme na trajekt, kterým asi hodinu plujeme přes Marmarské moře do Yalovy a dále pokračujeme do Bursy.


Městu BURSA říkají Turci yesil Bursa - zelená Bursa. Poklidné parky a zelená předměstí na dolních svazích hory Uludag zastírají rušné obchodní jádro, které dnes vzkvétá díky automobilům, potravinám a textiliím. V 15.  a 16. století naproti tomu těžilo z výhodné polohy na hedvábné stezce. Ve městě se nachází enormní množství mešit, hrobek a termálních lázní. Bursa byla po dobytí Osmanem v roce 1326 prvním hlavním městem Osmanské říše.

Mezi důležité pozoruhodnosti Bursy patří např. Zelená hrobka (v době naší návštěvy bohužel zavřená) - hrobka Mehmeda I., jejíž vnější stěny nesou zelený keramický obklad a uvnitř se skrývá oslnivý interiér s nádhernou výzdobou. Kromě sultána jsou zde pohřbeni i jeho synové, dcery a chůva.

Dále jsme navštívili nejslavnější památku Bursy - Zelenou mešitu, kterou nechal v roce 1412 vybudovat Mehmed I. Vysoký a elegantní hlavní portál, zastřešený baldachýnem se složitou reliéfní výzdobou, ústí do vstupní haly, za kterou se nachází vnitřní nádvoří s dekorovanou kašnou. Nad vchodem na nádvoří je umístěna sultánova tribuna, kterou krášlí bohatě vzorované modré a zelené dlaždičky zhotovené technikou cuerda seca. Celé modlitebně propůjčil osobitý půvab keramickými obklady Ali Ibn Ilyas Ali, který se svému řemeslu naučil v Samarkandu. Bylo to poprvé, kdy se v osmanské mešitě vyskytly dlaždičky v takovém rozsahu.

Další navštívenou mešitou byla Velká mešita (Ulu Camii) - pod ústřední kupolí této monumentální stavby stojí třístupňová kašna k rituální očistě. Mešita se nachází v centrální bazarové čtvrti Bursy - v bludišti ulic a osmanských hanů (skladů). Koupíte zde místní látky, kterými se město proslavilo, zejména ručně zhotovené krajky, froté a hedvábí. Nejpřitažlivějším z hanů je Koza Han, kde si již od roku 1491 čile obchoduje s hedvábím.

A ještě jedna důležitá věc - v Burse nezapomeňte ochutnat místní specialitu kestane sekeri - kaštany s ořechy v čokoládě. Mmmmm...




FOTKY:
Zelená hrobka Zelená mešita Zelená mešita - kašna
Zelená hrobka Zelená mešita Zelená mešita - kašna
     
Zelená mešita - mihrab Zelená mešita - sultánova tribuna Zelená mešita
Zelená mešita - mihrab Zelená mešita - sultánova tribuna Zelená mešita
     
Velká mešita - kašna Velká mešita Koza Han
Velká mešita - kašna Velká mešita Koza Han
     
Koza Han Koza Han Koza Han
Koza Han Koza Han Koza Han
     




Po noci strávené v hotelu na rušné křižovatce v Burse pokračujeme 7.9.2007 ráno na GALLIPOLSKÝ POLOOSTROV, který ze západu omývá Egejské moře a z východní strany úžina Dardanely, strategická vodní cesta zajišťující přístup do Gallipolský poloostrovMarmarského moře a přes Bospor i do moře Černého. Nejužší místo Dardanel (1200 m) se nachází u CANAKKALE. Po vypuknutí I. světové války vypracovali vůdci spojenců plán na dobytí Dardanel. Získali by tím kontrolu nad Istanbulem a zmařili vyhlídky Rusů na ovládnutí této strategicky významné vodní cesty. Námořní útok odvrátily turecké baterie a minová pole na pobřeží, a tak byl vydán pokyn pozemním vojskům k obsazení úžiny. Za svítání 25. dubna 1915 se britská a francouzská vojska vylodila u cípu Gallipolského poloostrova. Dál na severu přistála u pobřeží vojska Anzacu (australský a novozélandský expediční sbor), ale narazila na tvrdý odpor turecké obrany. Nové území se nepodařilo opanovat ani při druhém vylodění v zálivu Suvla. Mnoho vojáků zemřelo na následky nemocí, utonutím nebo v důsledku nešetrných podmínek v zákopových bitvách. Po devíti měsících bojů se spojenecká vojska stáhla. Byla to jedna z nejkrvavějších bitev, ve které položilo životy více než 500 000 vojáků. Na poloostrově se nachází četné hřbitovy, památníky a tři muzea, v roce 1973 zde byl vzhledem k nesmírnému historickému významu vyhlášen Gallipolský národní historický park.




Dále pokračujeme do města TRÓJA. Jen málokterá turecká lokalita byla podrobena tak důkladnému archeologickému zkoumání jako trója (turecky Truva). Devět různých vrstev odhaluje jednotlivé historické epochy pokrývající éru asi od roku 4000 před Kristem zhruba do roku 300 po Kristu. Trója byla ohniskem Homérova eposu Ilias a zde se také odehrávala desetiletá trójská válka (13. stol. před Kristem). V turečtině tuto lokalitu nazývají Hisarlik neboli "hradní království". Kamenné stavby a hradby působí ohromujícím dojmem. Dochovala se obranná zeď, dvě svatyně, domy z různých období a římské divadlo. Místo zvané Sloupový dům u jižní brány bylo pravděpodobně palácem trojského krále Priama. Nejviditelnější atrakcí celého areálu je rozsáhlá dřevěná maketa trojského koně - dnes obecného symbolu zrady, pomocí kterého se Řekům podařilo obelstít a poté porazit Trójany.

Vstupné do areálu stálo 10 tureckých lir.


FOTKY:
Maketa trojského koně Trója - plánek devíti vrstev Trója
Maketa trojského koně Trója - plánek devíti vrstev Trója
     
Trója Trója Trója
Trója Trója Trója
     
Trója - obranná zeď Trója Trója - divadlo
Trója - obranná zeď Trója Trója - divadlo
     



Noc trávíme ve městečku Ayvalik, koupeme se v moři, procházíme se po pobřeží a po večeři jdeme za zvuků šílené turecké diskotéky a ohňostroje spát.