TURECKO 2007         
SULTANHANI KERVANSARAY

Sultanhani Kervansaray nedaleko města Aksaray ve střední Anatolii je jeden z nejlépe dochovaných seldžuckých karavanserajů (v podstatě zájezdních hostinců pro karavany) - vstupné 3 turecké liry. Sultanhani Kervansaray tvořilo nádvoří obklopené různými budovami - stájemi (letní a zimní), mešitou, tureckými lázněmi a pokoji pro obchodníky z karavany a dále krytá hala pro bezpečné uskadnění zboží. Komplex zbudovaný pro sultána Alaattina Keykubata v letech 1223 až 1229 je součástí celé šňůry karavanserajů Hedvábné stezky. Karavanseraje od sebe bývaly vzdálené den pochodu, to znamená přibližně 20 km. Karavany v nich rády platily za nocleh, protože poskytovaly bezpečné útočiště před obávanými loupežníky. Vzhledem k ceně přepravovaného zboží nebo tržbě se nevyplatilo riskovat.

FOTKY:
Sultanhani Kervansaray zvenku Sultanhani Kervansaray - vstupní stalaktitový portál Sultanhani Kervansaray - centrální nádvoří
Sultanhani Kervansaray zvenku Sultanhani Kervansaray - vstupní stalaktitový portál Sultanhani Kervansaray - centrální nádvoří
     
Sultanhani Kervansaray Sultanhani Kervansaray Sultanhani Kervansaray
Sultanhani Kervansaray Sultanhani Kervansaray Sultanhani Kervansaray
     KAYMAKLI

Kaymakli je jedno z mnoha (celkem asi 36) podzemních měst v Turecku. Nachází se na cestě z Nevsehiru do Derinkuyu (asi nejznámějšího a největšího podzemního města v Turecku). Město bylo vydlabané Chetity asi 2000 let před n.l., používalo se i později za raných křesťanů. Sloužilo jako útočiště před nepřáteli pro několik tisíc lidí, kteří se tam mohli zdržovat až půl roku, poté hrozily choroby z nedostatku slunečního světla. Kaymakli má celkem 8 podlaží, přístupných je jich pět (vstupné 10 tureckých lir). Město je plné důmyslných chodeb s balvany na jejich uzavření při případném vpádu nepřítele dovnitř. Najdeme zde kuchyň, modlitebnu, kostel, lis na víno, prádelnu, sprchy, WC, sklad, je zde pohřebiště, stáj, primitivní telefon... Ve všech podlažích je čerstvý vzduch, který se dovnitř dostává pomocí důmyslného systému větrání pomocí dlouhých komínů (až 20m).

FOTKY:
Kaymakli Kaymakli Kaymakli
Kaymakli Kaymakli Kaymakli
     


Po bloudění v úzkých a nízkých chodbách podzemního města Kaymakli odjíždíme do Ortahisaru na večeři a ubytování. Trávíme naši první noc ze dvou v malebné Kappadokii :-)