9. DEN - DUNDEE, ST. ANDREWS, FALKIRK (202 km)
Skotské čtvrté největší město
DUNDEE leží na břehu zálivu Firth of Tay. Není nijak zvlášť turisticky atraktivní, nejdůležitějšími místními lákadly jsou dvě lodě - Discovery a Unicorn. Královská výzkumná loď Discovery (Royal Research Ship Discovery), postavená právě v Dundee roku 1901, se kterou se vypravil kapitán Robert Scott do Antarktidy a dosáhl jižního pólu v roce 1912 (pouhé 4 dny po Amundsenovi), kotví u tzv. Discovery Point (kde se nachází zajímavá multimediální show o Antarktidě) a je z ní vlastně plovoucí muzeum. Fregata Unicorn (Jednorožec) je stará dřevěná válečná loď s 50 děly, kterou najdete ve Victoria Dock. Při procházce ranním městem jsme viděli právě se připravující nedělní trh, kde hlavním artiklem byla marmeláda ('marmelade') z pomerančů a jejich slupek - místní specialita.
ST. ANDREWS je půvabné a romantické skotské městečko. Legenda praví, že zde byl v 8. století pochován skotský patron svatý Ondřej (St. Andrew). Roku 1412 zde byla založena nejstarší skotská univerzita a dodnes tu panuje čilý akademický ruch. St. Andrews se také těší nebývalému věhlasu mezi hráči golfu - je považováno za Mekku tohoto sportu. Místní golfový klub byl založen už roku 1745 a právě v St. Andrews se koná jeden z nejslavnějších golfových turnajů na světě - British Open.
Pozoruhodné jsou také trosky kdysi největší skotské katedrály St. Andrews Cathedral ze 12. a 13. století, nacházející se přímo na mořském pobřeží. Dochovaly se zbytky východního průčelí, části východní a západní věže, jižní příčné lodi a klášterní budovy. Roku 1538 zde Skotové oslavovali svatbu svého krále Jakuba V., který si za manželku bral lotrinskou Marii de Guise. Sto osm metrů dlouhá loď katedrály oplývala půvabnými galeriemi, arkádami a sloupy, prosvětlená byla unikátními trojdílnými okny po francouzském vzoru a Marii de Guise se musel tajit dech, když vcházela ceremoniálním vchodem v západním průčelí pod velebnou klenbu chrámu, na němž se pracovalo téměř sto padesát let. Čtyřicet arkýřů jej zdobilo od západu k východu, šestnáct od jihu k severu. Nad spojnicí obou lodí se vzpínala mohutná zvonice. Byl to největší a nejnádhernější chrám ve Skotsku.
V St. Andrews jsme také navštívili botanickou zahradu (vstupné 1 libra). Ve sklenících jsme obdivovali tropické rostliny, sukulenty a venku sbírky dřevin. Právě se zde konala výstava přibližující návštěvníkům genetické zákonitosti, objev DNA a dílo J. G. Mendela.
Patron města a celého Skotska svatý Ondřej prý byl rybářem kdesi v Galilei. Se svým bratrem Petrem se dal na učení Ježíše Krista a právě jako Ježíš byl i Ondřej ukřižován. Na rozdíl od něj byl však ukřižován na šikmém kříži ve tvaru písmene X - ten je už po staletí symbolem na skotské vlajce.