7. DEN - INVERLOCHY CASTLE, PALÍRNA WHISKY, BLAIR CASTLE, PITLOCHRY (145 km)

Inverlochy Castle V pátek ráno jsme si nedaleko místa našeho ubytování (Fort William) prohlédli zříceninu hradu INVERLOCHY, sídlo rodu Comyn, ve 13. století jedné z nejdůležitějších rodin Skotska. Půdorys hradu byl čtvercový a v každém rohu byla vybudovaná obranná věž. V nejlépe chráněném rohu u řeky sloužila tato věž jako vlastní sídlo pána hradu. V prvním patře byla společenská místnosti, kde se přijímaly důležité návštěvy a nad ní byla jeho soukromá komnata, v níž pravděpodobně John Comyn, lord z Badenochu, zemřel.




Whisky z palírny 'The Legend of Dew of Ben Nevis' ve Fort WilliamsVýlet do Skotska by nebyl úplný bez prohlídky PALÍRNY WHISKY. Takže jsme také jednu navštívili - a to sice palírnu 'The Legend of Dew of Ben Nevis' ve Fort Williams - jednu z nejstarších ve Skotsku (založena v roce 1825). Vstupné stálo 1,50 libry na osobu. Palírna se nachází hned pod horou Ben Nevis, což je výhodné kvůli zdroji čisté a čerstvé vody pocházející ze dvou ledovcových jezer asi 3000 stop nad palírnou. Uvnitř jsme shlédli krátkou legendu o tom, jak palírna vznikla - okolní příroda byla stvořena skotským obrem Hektorem MacDram, který vlastnoručně vymodeloval okolní hory a údolí včetně nejvyššího Ben Nevisu. Když odpočíval po dobře vykonané práci, objevil při přípravě osvěžujícího nápoje z čisté vody čirou náhodou - zázrakem výrobu whisky. V palírně pochopitelně nechyběl obchod, kde bylo možné si místní výrobky také zakoupit. Pro představu - např. 10ti letá Single Malt whisky Ben Nevis (0,7 l) stála 25liber. Také tam prodávali kávu a vynikající skotské zákusky, které alespoň mě zaujaly mnohem víc než whisky;-)


Palírna whisky 'The Legend of Dew of Ben Nevis' ve Fort Williams Palírna whisky 'The Legend of Dew of Ben Nevis' ve Fort Williams Stručný postup, jakým se whisky vyrábí: palírna nakoupí hotový slad, který rozemele a dává zapařit do rmutovací kádě, tento rmut se pak destiluje. Nejprve se vypálí nízkoalkoholický destilát. Z dalšího pálení se používá jen střední část (srdce), začátek a konec se přidají zpět k prvnímu pálení rmutu. Nejtajnější část výroby whisky je zrání. Podle zákonů Spojeného království musí zrát minimálně 3 roky. Bezbarvý destilát se pak lije do dubových sudů předtím použitých pro zrání sherry nebo bourbonu. Tak dostává whisky svou krásnou zlatavou barvu.


Blair Castle Naší další zastávkou byl BLAIR CASTLE - od roku 1629 sídlo hrabat a vévodů z Athollu, náčelníků klanu Murrayů. Současný vévoda je majitelem jediné soukromé armády ve Velké Británii (Atholl Highlanders). V interiéru zámku jsou mimo jiné sbírky zbraní a porcelánu. My jsme se ale prošli jenom v zámeckých zahradách (vstupné 1,35 liber), kde nás zastihla průtrž mračen. Herculova zahrada (Hercules Garden) byla vybudována v pořadí druhým hrabětem a je 250 let stará. Na jejím jižním okraji se tyčí bílá Herkulova socha. Zahrada má 9 akrů, z čehož 2,5 akrů zaujímá vodní plocha. Nad hradem se nachází Dianin hájek (Diana's Grove) s neobyčejnou sbírkou jehličnanů a také je zde daňčí obora.



Pitlochry - kostelPoslední páteční zastávkou byla vodní elektrárna mezi Loch Faskally a řekou Tunnel u městečka PITLOCHRY (Pitlochry Power Station and Dam). Prohlédli jsme si tady tzv. Lososí žebřík (Fish Ladder), což je soustava kaskád se spodním tokem vody, která umožňuje lososům cestu kolem elektrárny z jezera proti proudu řeky ('žebřík' je 300 m dlouhý a překonává 17 m výškový rozdíl).

Samotné městečko Pitlochry je velmi pěkné turistické středisko s hezkým kostelem a kamennými obchůdky.


Pitlochry - výhled z okna našeho hostelu   Pitlochry   Pitlochry   Pitlochry









Říjen 2004, © Aneris