A nyní na sever, na sever! Ubíhá hrabství za hrabstvím, v některém krávy leží, v některém stojí, někde se pasou ovce, jinde koně a jinde jenom vrány. Zjeví se šedé moře, skály a mokřiny, přestávají živé ploty a místo nich táhnou se kamenné zídky. Kamenné zídky, kamenné vsi, kamenná města; za řekou Tweed je kamenná země.

Kdybych byl básníkem jako Karel Toman nebo Otakar Fischer, napsal bych dnes básničku ne dlouhou, ale krásnou. Byla by o skotských jezerech, byla by prováta skotským větrem a orosená každodenním skotským deštěm; bylo by tam něco o modrých vlnách, vřesu, kapradí a dumavých cestách; neřekl bych tam, že ty dumavé cesty jsou vesměs obehnány plotem (snad proto, aby tam nemohly jít tancovat čarodějnice). Musím říct syrovou prózou, jak je tu krásně: modré a fialové jezero mezi holými kopci - to jezero sluje Loch Tay a každé údolí se jmenuje Glen, každá hora Ben a každý člověk Mac; jezero modré a pokojné, vítr jiskřivě vanoucí, huňatí, černí či ryšaví býčkové na lukách, smolně černé bystřiny a kopce baladicky pusté, porostlé travou a vřesovisky - jak vám to mám vylíčit? Bylo by přece jen nejlépe napsat to ve verších; ale nenapadá mne žádný rým na slovo "vítr".
Karel Čapek - Anglické listy (1924)SKOTSKO - všeobecné informace


Edinburgh - hrad   Highlands  Loch Ness  Highlands  Eilean Donan Castle
Edinburgh - hrad Highlands Jezero Loch Ness Highlands Eilean Donan Castle

Skotsko zaujímá severní třetinu Velké Británie včetně okolních ostrovů (Hebridy, Orkneje, Shetlandy).

Jeho rozloha je 78 772 km2 (přibližně jako Česká republika). Hlavním městem Skotska je Edinburgh, považovaný za jedno z nejkrásnějších evropských měst, ale největším městem je Glasgow (700 000 obyvatel) - nejen město průmyslu, ale i kultury, které je prý nejpřívětivější britské velkoměsto.

Ve Skotsku žije 5 milionů obyvatel. Skotové jsou velmi milí, otevření lidé. Na každém kroku se budete setkávat s typickými skotskými znaky. Potkáte spousty skotských dudáků v kiltu, kteří často vyhrávají v ulicích měst, při poslechu krásné skotské hudby můžete třeba ochutnat skotskou whisky nebo národní jídlo haggis.

Skotsko je také mateřskou zemí golfu, který se tu hraje úplně všude. V letních měsících se v mnoha obcích konají tradiční Highland Games což je soutěž s tisíciletou tradicí, zápolí se např. ve vrhu kmene stromu či balvanu, předvádí se i ukázky skotských tanců.

Podnebí je díky výběžkům Golfského proudu mírné s velkým množstvím dešťových srážek (zejména na západě) a s malými výkyvy teplot. Zimy nejsou příliš chladné, zato však ani léta nejsou horká. V létě ale často teploty vystoupí nad 20 C. Nejslunečněji bývá na východním pobřeží především v okolí Edinburghu, naopak Hebridy a severozápadní Skotsko jsou nejdeštivějším místem Evropy (4000 mm srážek). Je nutné počítat s rychlými změnami počasí, a to po celém Skotsku, proto by k základní výbavě určitě měla patřit nepromokavá větrovka. Vše co se týká skotského počasí v průběhu roku ostatně jasně vysvětluje například tato pohlednice:

SKOTSKO - počasí
Počasí ve Skotsku
Počasím se nenechej odradit. Jak bude, zjistíš velice snadno. Nasliň ukazováček a zvedni ho. Z té strany, odkud tě bude chladit, přijde déšť. A pokud je prst mokrý ještě než ho nasliníš, tak už prší.
skotský fotograf John - převzato z http://eldar.cz/caledonia/

Skotská krajina je nádherná. Můžete obdivovat drsné mořské útesy, stálezelené pastviny i vřesem porostlá pohoří. Na jih od Edinburghu a Glasgow až k anglickým hranicím se táhne pohoří Southern Uplands, což je 70 km široký pás kopců vysokých přes 800 m. Edinburgh i Glasgow se nacházejí v centrální oblasti Lowlands, nejúrodnější a nejobydlenější části Skotska. Na severu navazuje na tuto oblast skotská vysočina Highlands, kde se nachází i nejvyšší hora Velké Británie Ben Nevis 1344 m.

Skotská vlajka - diagonální bílý kříž v modrém poli - připomínka St. Andrew (svatého Ondřeje) - patrona Skotska. Skotská vlajka je součástí vlajky Spojeného království - spolu se dvěma červenými kříži - anglickým (St. George - patron Anglie) a diagonálním irským (St. Patrick - patron Irska).
Skotská vlajkaMapa SKOTSKA - červeně jsou označená místa, kde jsme byli (celkem najeto 4 656 km)


Mapa Skotska - červeně jsou označená místa, kde jsme byli


Říjen 2004, © Aneris