6. DEN - OSTROV SKYE, EILEAN DONAN CASTLE, DUNVEGAN CASTLE, DUNCAN HOUSE (442 km)

Eilean Donan Castle - v popředí fialový náprstník Ve čtvrtek ráno jsme se cestou na ostrov Skye zastavili u údajně nejfotografovanějšího hradu Skotska EILEAN DONAN CASTLE.

Hrad stojí na skalnatém útesu v místě, kde se setkávají tři jezera (Loch Duich, Long a Alsh) a s pevninou je spojen mostem. Pokud jste viděli film Highlander s Christopherem Lambertem, jistě si vybavíte moment, kdy hrdina vyjíždí s bratry do své první bitvy za volání 'McLeod! McLeod!'. Hrad, který opouštějí, je práve Eilean Donan Castle. Hrad byl v době své největší slávy velmi pevný a odolný - údajně ho dokázali dva muži a chlapec ubránit proti mnohonásobné přesile. Nakonec však zkáze stejně neušel a to, co vidíte dnes, je nově postavené ve 20. století, kdy byl hrad do své původní podoby zrekonstruován předky jeho dnešního majitele - Johna Mac Rae.


Eilean Donan Castle - v ranním slunci za odlivu   Eilean Donan Castle - klan majiteů hradu Mac Rae   Eilean Donan Castle   Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle   Eilean Donan Castle - temná silueta hradu   Eilean Donan Castle - v popředí mé oblíbené kopretiny   Eilean Donan Castle


Ostrov Skye - Skye Bridge Po zaplacení mýtného jsme přejeli nově vybudovaný most (Sky Bridge - postaven v roce 1995) a ocitli se na ostrově SKYE - největším ostrově vnějších Hebrid. Ostrov má rozlohu 1667 km2, místní obyvatelé se živí hlavně zemědělstvím a to nejvíce drobným farmařením a lovem ryb (po cestě jsme viděli několik rybích farem). Poznámka pro řidiče - na ostrově rozhodně můžete přestat myslet na to, že zdejší zvyk velí jezdit zásadně jen vlevo. Vpravo tady totiž není kde - místní silnice (či spíš silničky) jsou tak úzké, že tudy projede jenom jedno auto a to často jen tak tak... Občas se silnice mírně rozšíří a tím vznikne tzv. 'passing place' - tady se auta mohou vyhnout či předjet. Krásu ostrova nejlépe popisuje Karel Čapek ve svých anglických listech, proto tento delší citát:

Ostrov Skye Jsem v končině, která se jmenuje Skye čili obloha; ale nejsem na nebi, nýbrž jen na Hebridách, na velkém, divném ostrově mezi ostrovy, na ostrově, složeném z fjordů, rašeliny, skal a štítů; sbírám barevné mušličky mezi oblázky modravými nebo plavými, a ze zvláštní milosti nebes nalézám i trus divokého losa, jenž je dojnou kravou gaelských rusalek. Stráně mokvají jako napitá houba, vřes bruach mne chytá za nohy, ale pak, lidi, je vidět ostrov Raasay a Scalpay, Rum a Eigg, a pak je vidět hory podivných a prastarých jmen, jako Beinn na-Callaich a Sgurr na-Banachdich a Leacan Nighean an-t-Siosalaich nebo dokonce Druim nan Cleochd, kdežto tam ty lysé báně se jmenují jen Blaven, docela prostě Blaven. A tenhle potůček je prostě Aan Reidhe Mhoire, a tam ten písčitý zálivek je jednoduše Sron Ard-a-Mhullaich. Tato a všechna ostatní jména ukazují krásu a podivnost ostrova Skye. Je krásný a chudý; a původní chyše vypadají tak předhistoricky, jako by je stavěli nebožtíci Piktové, o nichž, jak známo, není známo nic. Pak sem přišli gaelští Kaledonci a odněkud z Norska Vikingové; král Hakon tu dokonce po sobě nechal kamenný hrádek, a proto se toto místo jmenuje Kyle Akin. Jinak všichni tito dobyvatelé nechali ostrov Skye v původním stavu, jak vyšel z ruky boží; divoký, pustý a rozrytý, mokrý a vznešený, strašný a líbezný. Kamenné chaloupky zarůstají travou a mechem, nebo se rozpadají, opuštěny od lidí.

Ostrov Skye Jednou za týden svítí slunce a pak se odhalí štíty hor ve všech nevýslovných odstínech modrosti; i jest modrost azurová, perleťová, omžená nebo indigová, černá, růžová i zelená; modrost hluboká, nadechnutá, podobná parám, náletu nebo pouhé vzpomínce na něco krásně modrého. Tyto všechny a nesčetné jiné modrosti jsem viděl na modrých štítech Cuillinu, ale bylo tam ještě ke všemu modré nebe a modrý mořský záliv, ale to už se vůbec nedá vypovědět; pravím vám, že vyvstaly ve mně neznámé a božské ctnosti při pohledu na tuto nesmírnou modrost.
Ale pak vylezou mraky z dolin a hor, moře zešedne a sychravý déšť splývá s mokvajícími svahy. V domě hodných lidí hoří rašelina v krbu, antická paní zpívá skotské balady a já zpívám s ostatními divnou a starou píseň
     "tha tighin fodham, fodham, fodham,
     tha tighin fodham, fodham, fodham,
     tha tighin fodham, fodham, fodham,
     tha tighin fodham eirigh."

A pak se všichni držíme dokola za ruce a zpíváme něco skotského o loučení nebo o shledání. Mezi výspami ostrovů je vidět úzký pruh volného moře; tudy prý plují velrybáři na Island nebo do Grónska. Člověče, proč je ti smutno, když se díváš na ten proužek volného moře? Buďte pozdraveny, země, které snad nikdy neuvidím! Ach, viděl jsem modrá a ohnivá moře a hebounké páže a palmy, skloněné nad azurovými vlnami; ale tyhle šedé a chladné lochy mi udělaly; koukej, tamhle se brouzdá jeřáb v chaluhách a racek či mořská vlaštovka klouže nad vlnami s ostrým a divokým křikem, nad vřesoviskem píská sluka a frčí hejno kvíčal, rousnatý býček se diví člověku a na lysých kopcích se pasou ovce, podobné z dálky žlutavým vším; a s večerem se vyrojí miliardy drobných mušek a lezou člověku do nosu, zatím co skoro do půlnoci trvá severní den. A to silné, šplouchající moře pod nohama, a ta otevřená cesta na sever...

Karel Čapek - Anglické listy (1924)
Ostrov Skye   Ostrov Skye   Ostrov Skye - moře u Dunveganu   Ostrov Skye

Dunvegan Castle Dojeli jsme až na nejzápadnější konec ostrova Skye k hradu DUNVEGAN, který je po staletí obydlen svými původními majiteli - rodem MacLeod. Přecházíme přes začarovaný most... Jeden ze členů rodu se kdysi oženil s vílou a žili spolu šťastně dlouhá léta. McLeod však stárnul, zatímco jeho ženy se čas nedotýkal a jednou nadešel čas, kdy se musela vrátit zpět ke svým. Loučili se na tomto mostě a víla dala svému muži praporec, který měl moc splnit jeho potomkům tři přání. Již dvakrát bylo jeho kouzla využito - v roce 1490 v bitvě u Glendale a 1580 u Trumpanu, třetí přání teprve čeká na vyslovení a tak si praporec krátí čas postupného práchnivění alespoň tím, že přivádí hejna ryb do zátoky pod Dunveganem. My jsme si zde prohlédli pěkné hradní zahrady (Round Garden, Walled Garden, Water Garden...) a (hlavně) jsme si užili projížďku na loďce po moři ke koloniím volně žijících tuleňů. V koloniích žije asi 400 tuleňů, z toho bylo asi 200 mláďat. Tuleni se rodí do vody asi po 5,5 měsících a dožívají se asi 35 let. Živí se hlavně mořskými rostlinami a drobnými živočichy. Většinu dne stráví tím, že leží na útesech. Na souši vypadají neohrabaně, ale jsou to velice zdatní plavci.

Ostrov Skye   Ostrov Skye   Ostrov Skye   Ostrov Skye


Při zpáteční cestě z ostrova Skye jsme v Broadfordu odbočili z hlavní silnice přes ostrov a vydali se po místní úzké silnici na dobrodružnou cestu k DUNCAN HOUSE u usedlosti Strathaird. V Duncan House se nachází dílna, kde se vyrábí dobové meče a také krásné keltské šperky. Kování mečů jsme sice 'live' neviděli, ale v galerii jsme si prohlédli výrobky od deseti umělců od prstenů přes brože, náušnice, nože a meče až po obrazy vyrobené z barvené ovčí vlny.









Říjen 2004, © Aneris