R   O   Z   H   L   E   D   N   Y
RozhlednyPETŘÍN v Praze

Rozhledna na Petříně Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n.m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v Praze.

Zajímavá je historie vzniku rozhledny - v roce 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži, kde se tak nadchli pohledem na slavnou Eiffelovu věž, že se rozhodli vytvořit podobnou dominantu nad městem v Praze. Založili Družstvo pro výstavbu Petřínské rozhledny, dali do něj první peníze a od magistrátu získali pozemek. Pro pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže byl vybrán vrch Petřín. Stavba byla zahájena v březnu 1891 podle návrhu arch. Vratislava Pasovského, autory konstrukce byli ing. František Prášil a ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny. Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna 1891 v rámci akcí Zemské jubilejní výstavy. Za okupace vyslovil Adolf Hitler přání, aby byla rozhledna zbourána, protože údajně kazila výhled z Pražského hradu. Jeho přání ale nebylo nikdy naštěstí vyhověno. Ve druhé polovině 20. století byly na rozhlednu umístěny televizní a rozhlasové vysílače, v současnosti je odtud šířeno už pouze rozhlasové vysílání. V září 1979 byla rozhledna pro veřejnost uzavřena pro špatný technický stav. Po opravě byla znovu otevřena v květnu 1991, kdy se ke 100. výročí Zemské jubilejní výstavy konala Všeobecná československá výstava.

Rozhledna dnes patří k hlavním turistickým cílům Prahy. Rekonstruovaným výtahem se nyní dostanou návštěvníci na invalidním vozíčku až na první vyhlídkový ochoz s dalekohledy, ostatní mohou až nahoru vyšlapat pěšky. V nově vybudovaném přízemí je vstupní hala, bufet a expozice Klubu českých turistů. V podzemních prostorách rozhledny je umístěna malá výstava artefaktů spojených se životem českého génia Járy Cimrmana.

Rozhledna má 11 metrů hluboké základy, na kterých je vystavěna 63,5 metrů vysoká ocelová konstrukce vážící 175 tun. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah; okolo něj se vinou dvě točitá schodiště s 299 schody - jedno pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů. Celková výše rozhledny je 63,5 m. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů.

K rozhledně se dostanete různými způsoby - pěšky téměř po rovině od Strahovského kláštera (zastávka tramvaje Pohořelec), pěkně ostře do kopce např. po schodech z ulice Vlašská nebo se třeba můžete nechat pohodlěn vyvézt na Petřín lanovkou.


Aktualizace: 24. září 2010
Zdroj: česká Wikipedie a informační tabule u rozhledny


Fotky:
 
Rozhledna na Petříně Rozhledna na Petříně Rozhledna na Petříně

Rozhledna na Petříně

Rozhledna na Petříně

Rozhledna na Petříně
 

Výhled na Žižkovskou televizní věž Staroměstské náměstí s Týnským chrámem Rozhledna na Petříně

Výhled na Žižkovskou televizní věž

Staroměstské náměstí s Týnským chrámem

Rozhledna na Petříně
 

Na prvním vyhlídkovém ochozu Na prvním vyhlídkovém ochozu Schodiště

Na prvním vyhlídkovém ochozu

Na prvním vyhlídkovém ochozu

Schodiště
 

Malá Strana a Staré město Vltava a Staré město Karlův most

Malá Strana a Staré město

Vltava a Staré město

Karlův most
 

Strahovský klášter Pražský hrad Národní divadlo

Strahovský klášter

Pražský hrad

Národní divadlo
 

Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně Strahovský stadion a vysokoškolské koleje Schodiště

Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně

Strahovský stadion
a vysokoškolské koleje

Schodiště
 

Odpočinková plošina na schodišti Rozhledna z Karlova mostu Rozhledna v noci od Pražského hradu

Odpočinková plošina na schodišti

Rozhledna z Karlova mostu

Rozhledna v noci od Pražského hradu
 

 

Panorama:
 
Petřín - panorama
 
Petřín - panorama
 
Mapa:
 
Petřín - mapa