R   O   Z   H   L   E   D   N   Y
RozhlednyMASARYKOVA VĚŽ SAMOSTATNOSTI v Hořicích

Masarykova věž samostatnosti Masarykova věž samostatnosti v Hořicích se nachází přímo nad městem na hřebeni Hořického chlumu ve výšce 408 m n. m. a vytváří tak Hořicím zdaleka viditelnou dominantu.

Základní kámen věže byl položen 10. července 1926 za přítomnosti prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. Plány na zbudování víceúčelové rozhledny jsou však starší, futuristické návrhy stavby se objevovaly na pohlednicích už na počátku 20. století. Projektu se na začátku 20. let ujal architekt František Blažek, realizací stavby byl pověřen arch. Jindřich Malina, návrh sochařské výzdoby provedli Jan Vávra a Karel Lenhart, zrealizoval pak sochař Emanuel Malý. Projekt počítal s výškou rozhledny cca 40 m, díky čemuž mohla sloužit i jako letecký maják na lince Praha — Varšava, do roku 1938 byla vystavěna do výšky 25 m, od té doby se již ve stavbě nepokračovalo. V průběhu německé okupace byly vlastenecké reliéfy zakryty plachtou, při průjezdu německé kolony Hořicemi na sklonku války byla věž poškozena Němci vystřeleným dělostřeleckým granátem. Opravy se rozhledna dočkala po válce, v době socialismu její význam poklesl, v roce 1962 byly reliéfy opět zakryty, tentokrát na pokyn komunistického vedení. Celkové obnovy se Masarykova věž samostatnosti dočkala až po roce 1989. Na sklonku 90. let bylo k rozhledně po celkové rekonstrukci umístěno velké sousoší Legie za hranicemi sochaře Františka Duchače — Vyskočila, rozhledna se tímto stala významným pietním místem a památníkem obětem první a druhé světové války i protikomunistického odboje.

Uvnitř budovy rozhledny je umístěno malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Po točitém schodišti se dostanete na ochoz, ze kterého je velmi pěkný pohled na město a jeho okolí, při pohledu na sever je za příznivého počasí výhled až na panorama Krkonoš. Vrchol věže je zakryt hvězdářskou kopulí, která ale není veřejnosti přístupná.

Rozhledna se nachází pár desítek metrů od silnice vedoucí z Hořic na Miletín, až k ní se dostanete autem.

Aktualizace: 5. května 2009
Zdroj: Hořice v Podkrkonoší - město kamenné krásyFotky:
 
Masarykova věž samostatnosti Masarykova věž samostatnosti Reliéf s prezidentem T. G. Masarykem

Masarykova věž samostatnosti

Masarykova věž samostatnosti

Reliéf s prezidentem
T. G. Masarykem
 

Výhled na Krkonoše se Sněžkou Na horním vyhlídkovém ochozu Výhled na město Hořice

Výhled na Krkonoše se Sněžkou

Na horním vyhlídkovém ochozu

Výhled na město Hořice
 

 

První krytý vyhlídkový ochoz Sousoší Legie za hranicemi před rozhlednou Schodiště

První krytý vyhlídkový ochoz

Sousoší Legie za hranicemi
před rozhlednou

Schodiště
 

 

Panorama:
 
Masarykova věž samostatnosti - panorama
 
Mapa:
 
Masarykova věž samostatnosti - mapa