ŠPANĚLSKO (KATALÁNSKO), ANDORRA, MONAKO
20. - 30. července 2001
KATALÁNSKO
   všeobecné informace
Synonymem modernismu je v Barceloně zcela jednoznačně jméno architekta Antoni Gaudího (1852-1926), který v tomto městě zanechal tucty svých uměleckých výtvorů. Mezi jeho nejznámější díla patří zejména katedrála Svaté rodiny - Sagrada Familia, dále obytné domy Casa Battlo a La Pedrera a nádherný Guelův park.

CASA BATTLO se nachází na rušné noblesní třídě Passeig de Gracia jenom několik minut pěšky od Katalánského náměstí. Žádný tak úžasný obytný dům jste určitě ještě nikdy neviděli. Střecha Casa Battlo připomíná strakatě modrozelenou šupinatou kůži draka, balkóny se podobají benátským karnevalovým maskám, mnohobarevná fasáda vypadá jako kůže pradávného ještěra s třpytícími se kapkami vody. Hned vedle tohoto domu si nezapomeňte prohlédnout secesní dům Amatller - dílo architekta Josepa Puiga i Cadafalcha.

Casa Battlo  Casa Battlo  Casa Battlo

La Pedrera Několik minut chůze po Passeig de Gracia vás přivede k dalšímu obytnému domu A. Gaudího - CASA MILA. Jeho originální vlnovitá kamenná fasáda připomínala svého času užaslým Barceloňanům kamenolom a proto dostal dům jméno La Pedrera (=kamenolom, vlnící se kámen). Dalšími detaily, které vás určitě zaujmou už na první pohled, je například tepané železné zábradlí balkonů nebo originální komíny na střešní terase. V La Pedrera dnes sídlí Katalánská banka, v dalších veřejně přístupných prostorech uvidíte např. byt kompletně zařízený vybavením z doby vzniku budovy, v podkroví se nachází Espai Gaudí - multimediální výstava o životním díle A. Gaudího a na závěr vás čeká něco naprosto úžasného - střešní terasa, ze které je krásný výhled na Barcelonu a do vnitřních atrií budovy a kde se také nachází spousta originálních komínů a jiných útvarů, kvůli kterým odtud nebudete moci jen tak hned odejít.

La Pedrera - střešní terasa  La Pedrera - střešní terasa  La Pedrera - střešní terasa  La Pedrera - střešní terasa

Parc Guel - PythonK nejpozoruhodnějším zajímavostem města patří rozhodně PARC GUEL. Na počátku 20. století byl A. Gaudí pověřen bohatým finančníkem a mecenášem Eusebim Guelem, aby na ploše dnešního parku vytvořil vzorové, do přírody zasazené sídliště. Město však tento projekt neschválilo a tak zůstalo jen u parku, který byl pro veřejnost otevřen ve 20. letech minulého století. Tento park UNESCO zařadila na seznam světových kulturních památek. K nejzajímavějším stavebním počinům zde patří například dva strážní domky hned u vchodu, kousek od kterých vás přivítá barevný drak Python, dále řecké divadlo, neobvyklá kolonáda a úžasná pestrobarevná vlnící se tzv. nekonečná lavička, jako mnoho dalších výtvorů v Parc Guel zdobená mozaikou z barevných keramických střepů. Jejím autorem je Gaudího kolega Josep María Jujol. K parku patří také Gaudího dům a muzeum, kde Gaudí mnoho let žil a pracoval.

Parc Guel - strážní domek  Parc Guel - nekonečná lavička  Parc Guel  Parc Guel - nekonečná lavička

Sagrada Familia Nejznámějším výtvorem A. Gaudího je bezpochyby symbol Barcelony - ještě nedokončená Katedrála Svaté rodiny SAGRADA FAMILIA. Na její stavbě se podíleli i jiní stavitelé a sochaři, ale i tak je považována za životní dílo Antoniho Gaudího, který sám byl hluboce věřící. Gaudí se podílel na řízení stavby skoro 40 let, až do své smrti v roce 1926. Mistr neměl nikdy na Svatou rodinu žádný podrobný projekt, hodně improvizoval a stavební plány měnil podle potřeby. Na stavbě katedrály se pořád ještě pracuje, dílo je financováno z darů a výtěžku ze vstupného. I když stavební ruch prakticky nikdy neutichá, předpokládá se, že katedrála bude kompletně dokončena někdy za 80-100 let. Na první pohled vás zaujme například osm 115 m vysokých věží (Gaudí jich původně plánoval 18) - nebo například překrásná Vánoční fasáda a dosud nedokončená fasáda připomínající pašije a smrt. Tato fascinující stavba vám určitě vyrazí dech a zanechá ve vás hluboký a nesmazatelný dojem - rozhodně se už jenom kvůli ní budete chtít do Barcelony vrátit, abyste viděli, jak se Sagrada Familia mění a stále rozrůstá.

Sagrada Familia  Sagrada Familia  Sagrada Familia  Sagrada Familia
CESTA AUTOBUSEM, PINEDA DE MAR
   místo ubytování
BARCELONA
   hlavní město Katalánska
BARCELONA
   gotická
BARCELONA
   olympijská, Montjuic, Poble Espanyol
BARCELONA
   modernistická - Antoni Gaudí
MONTSERRAT
   klášter
TARRAGONA
GERONA
BESALÚ, FIGUERES
ANDORRA
MONAKO
KNIHA NÁVŠTĚV
ZPĚT
   na stránku o cestování 
 Srpen 2001, © Aneris