ŠPANĚLSKO (KATALÁNSKO), ANDORRA, MONAKO
20. - 30. července 2001
KATALÁNSKO
   všeobecné informace
KATALÁNSKO (CATALUNYA) je jednou ze 17 autonomních oblastí Španělska, dále se člení do čtyř provincií (Barcelona, Tarragona, Lleida, Gerona), jejím hlavním městem je Barcelona. Žije tady asi 6 milionů obyvatel - zejména jsou to hrdí starousedlí Katalánci.

Katalánsko je velké asi jako Belgie - sahá na severu od Pyrenejí až k údolí řeky Ebro na jihozápadě, od pobřeží Středozemního moře se táhne asi 210 km směrem do vnitrozemí až k pahorkatině v provincii Aragón.

Úředním jazykem je zde (samozřejmě kromě španělštiny) catalá (katalánština), která nemá nic společného se spisovnou španělštinou (kastilštinou), je příbuzná spíš s provensálštinou (jižní francouzštinou). Z pohledu turisty je to docela matoucí - názvy měst a obcí jsou v mapách, které si s sebou přivezl, psaná většinou španělsky, ale na ukazatelích v Katalánsku pochopitelně katalánsky. Katalánci jsou na svůj jazyk a kulturu vůbec velice hrdí - proto zde málokde najdete informace v jiné řeči než právě katalánštině. Katalánci jsou celkově trošku jiní než ostatní Španělé - netančí temperamentní flamenco ale sardanu (čistě katalánský klidný lidový kolový tanec), více než býčí zápasy milují fotbal (nejvíce samozřejmě klub FC Barcelona) a tenis.

Pro mnoho turistů Katalánsko znamená jen koupání na Costa Brava a snad ještě Barcelonu - ale rozhodně je tady i spousta jiných krásných měst a zajímavostí - pokud se tedy chcete o Katalánsku něco málo dozvědět, jste tady na správné adrese.CATALUNYA - més que mai!Mapa Katalánska

Mapa KatalánskaCESTA AUTOBUSEM, PINEDA DE MAR
   místo ubytování
BARCELONA
   hlavní město Katalánska
BARCELONA
   gotická
BARCELONA
   olympijská, Montjuic, Poble Espanyol
BARCELONA
   modernistická - Antoni Gaudí
MONTSERRAT
   klášter
TARRAGONA
GERONA
BESALÚ, FIGUERES
ANDORRA
MONAKO
KNIHA NÁVŠTĚV
ZPĚT
   na stránku o cestování 
 Srpen 2001, © Aneris