ŠPANĚLSKO (KATALÁNSKO), ANDORRA, MONAKO
20. - 30. července 2001
KATALÁNSKO
   všeobecné informace
Gotická čtvrťSTARÉ MĚSTO, GOTICKÁ ČTVRŤ "Barri Gotic" a LAS RAMBLAS - kromě historických gotických budov jsou pro tuto čtvrť typické i úzké křivolaké uličky, malá náměstí a velké množstí obchůdků. V centru gotické čtvrti se nachází náměstí sv. Jakuba (Placa Sant Jaume) s Palácem Generality, kde sídlí regionální vláda, a budovou radnice.

Katedrála sv. EulálieAsi nejvýznamnější památkou je nádherná trojlodní Katedrála sv. Eulálie s křížovou chodbou, kde ve stínu pomerančovníků a palem kejhají husy. Za prohlídku určitě stojí středověké náměstí Placa del Rei s královským palácem (Palau Reial Major) lemované podloubími a ozdobené lucernami z dílny Antoni Gaudího. Mezi palmami na náměstí poletují papoušci a dole pod nimi často vyhrávají různí pouliční muzikanti a komedianti. Minout byste neměli ani gotický kostel sv. Marie Mořské, Picassovo muzeum, Muzeum katalánské hudby a spoustu dalších památek.

Královské náměstí Las Ramblas - skoro 1,4 km dlouhý bulvár spojující Katalánské náměstí (Placa de la Catalunya) s pomníkem Kryštofa Kolumba (Monument a Colom) na nábřeží u přístavu. Je to rušná nákupní třída a oblíbené korzo místních obyvatel i turistů a zároveň otevřené jeviště, na kterém se předvádějí akrobati, mimové, žongléři, "živé sochy" a různí pouliční muzikanti. Je tu velké množství kaváren, restaurací, obchodů, hotelů, heren a různých krámků se suvenýry, časopisy, květinami, ptáky a spoustou jiných věcí. Na Ramble dále stojí za shlédnutí třeba tržnice sv. Josefa (Mercat de St. Josep), lidově trefně nazývaná La Boqueria (=chřtán) nebo litinová kašna s pitnou vodou v horní části Rambly (Rambla de Canaletes), u které se po vyhraných zápasech scházejí fanoušci FC Barcelona, Palác místokrálovny, legendární divadlo Liceu nebo třeba starobylý hotel Oriente.

MaremagnumRambla ústí na nábřeží u Kolumbova pomníku a odtud je to co by kamenem dohodil do Port Vell - kompletně zrenovované části přístavu s úžasným akváriem s živočichy ze všech světových moří (Acuario), hypermoderním mamutím nákupním a zábavním centrem Maremagnum s množstvím obchodů, restaurací, barů a multikinem. K Maremagnum a Akváriu se dostanete po 330 m dlouhém dřevěném mostě.

Pomník Kryštofa Kolumba  Muzeum katalánské hudby  Las Ramblas - živé sochyCESTA AUTOBUSEM, PINEDA DE MAR
   místo ubytování
BARCELONA
   hlavní město Katalánska
BARCELONA
   gotická
BARCELONA
   olympijská, Montjuic, Poble Espanyol
BARCELONA
   modernistická - Antoni Gaudí
MONTSERRAT
   klášter
TARRAGONA
GERONA
BESALÚ, FIGUERES
ANDORRA
MONAKO
KNIHA NÁVŠTĚV
ZPĚT
   na stránku o cestování 
 Srpen 2001, © Aneris