Zpět na stránku o cestováníKRÉTA 2002
SPILI, SOUTĚSKA KOURTOLIATIKO


ÚVOD - mapy a trasy Letovisko BALI RETHYMNO
SPILI, SOUTĚSKA KOURTOLIATIKO PREVELI - klášter a pláž LEFKOGIA, RODAKINO, FRANGOKASTELLO
LASSITHI, PSYCHRO KRASSI, SITIA CHANIA
AGIA SOPHIA, ELAFONISSI AQUASPLASH Soutěska SAMARIA
KNIHA NÁVŠTĚV


SPILI a soutěska KOURTOLIATIKO jsou první dvě zastávky na našem prvním výletě půjčeným autem (zelený Daewoo Matiz).
Hlavní atrakcí SPILI je krásná kašna se lvími hlavami, ze kterých prýští pramenitá voda studená jako led. Tato vesnice je vůbec velmi hezká, díky bohatství vodních zdrojů je plná zeleně a v obchůdcích podél hlavní silnice se prodávají vesměs pěkné věci - ručně vyšívané ubrusy a jiné suvenýry, na rozdíl od těch na pobřeží opravdu vkusné.

Soutěska KOURTOLIATIKO vznikla působením řeky Megalo Potamo, která jako jedna z mála na Krétě v létě nevysychá a vlévá se do moře v Preveli - na krásné palmové pláži. Při průjezdu soutěskou (ostatně jako celý den) foukal velmi silný vítr (Kréťané těmto několik dnů trvajícím silným větrům říkají meltemi), takže se dalo sotva vystoupit z auta a kochat se okolní nádhernou přírodou.

Cestování autem po Krétě je také docela zajímavé. Mají tu jednu "dálnici" kolem severního pobřeží - takzvanou New Road - která byla postavena za peníze EU. Ostatní silnice a silničky jsou různého charakteru - lepší či horší, klikaté, úzké, hrbolaté... Běžně při cestě po Krétě potkáte po silnici klidně jdoucí stádo ovcí nebo koz i s pasáčkem jedoucím na oslu nebo třeba i na motorce.

Spili - benátská kašna  Spili - benátská kašna  Spili - obchůdky s vyšívanými ubrusy
Spili - v obchodě s koberci  Soutěska Kourtoliatiko  Soutěska Kourtoliatiko
Soutěska Kourtoliatiko  V soutěsce Kourtoliatiko - s autem  Stádo ovcí na silnici - i s pasáčkem na oslovi
© Aneris, srpen 2002