Zpět na stránku o cestováníKRÉTA 2002
PREVELI - klášter a palmová pláž


ÚVOD - mapy a trasy Letovisko BALI RETHYMNO
SPILI, SOUTĚSKA KOURTOLIATIKO PREVELI - klášter a pláž LEFKOGIA, RODAKINO, FRANGOKASTELLO
LASSITHI, PSYCHRO KRASSI, SITIA CHANIA
AGIA SOPHIA, ELAFONISSI AQUASPLASH Soutěska SAMARIA
KNIHA NÁVŠTĚV


PREVELI při návštěvě Kréty rozhodně nesmíte minout. Toto jméno nesou celkem čtyři zajímavosti - ruiny starého kláštera, klášter, pohádkově krásná pláž a propast porostlá palmami.

V klášteře Piso Preveli je muzeum cenných ikon. Zdejší mniši v roce 1941 ukrývali vojáky britské armády tak dlouho, dokud pro ně nepřijely ponorky a nedopravily je do Egypta - klášter je proto také symbolem odboje proti fašismu. Jako do všech klášterů sem můžete vstoupit pouze "decently dressed" - tedy žádné tričko na ramínka a kraťasy. Takže jsem u vchodu vyfasovala úžasný "mundůr" - na fotkách je vidět, jak mi to sekne;-)

Pláž Preveli je úžasné místo. Je to místo, kde se do moře vlévá říčka Megalo Potamo, která protéká soutěskou Kourtoliatiko a krásným obloukem ústí do moře. Kolem řeky roste velké množství palem. Na pláž se dá dostat několika způsoby (buď pěšky nebo lodí) - my jsme zvolili strmou stezku z parkoviště vysoko nad pláží. Na kamenitém svahu tady rostla taková spousta různých bylinek - hlavně tymiánu - že to tam vypadalo jako na skalce a taky strašně krásně vonělo.

Preveli - klášter  Preveli - klášter  Preveli - takhle mě 'vymustrovali' do kláštera...
Preveli - ústí řeky lemované palmami  Preveli - pláž  Preveli - jako na skalce ;-)
Preveli - ústí řeky lemované palmami  Preveli - ústí řeky do moře  Preveli - palmový háj
Preveli - pláž  Preveli - všechno je nutné vyfotit...
© Aneris, srpen 2002