PÁLAVA   ,   LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL   ,   MIKULOV

 
Zpět na stránku o cestování
ÚVOD PÁLAVA LEDNICE
LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL VALTICE MIKULOV
Kniha návštěv
 
Lednicko - Valtický areál 14. - 16. srpna 2001


Lednicko - Valtický areálLEDNICKO - VALTICKÉMU AREÁLU patří kromě měst Lednice a Valtice také spousta dalších samostatných staveb v okolí - tzv. saletů. Celý tento areál právem náleží mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO.

Mezi nejznámější salety Lednicko - Valtického areálu patří Janův hrad neboli Janohrad - jenom několik kilometrů od Lednického zámku. Tato romantická umělá hradní zřícenina byla postavená na začátku 19. století Josefem Hardtmuthem. Dnes ukrývá zajímavou ornitologickou a loveckou expozici. K Janohradu se můžete dostat autem, pěšky, na kole nebo dokonce sem můžete doplout po Dyji na loďce od lednického zámku. Protože celý areál je v podstatě téměř rovina, je určitě dobré si alespoň část objet na kole.

Apollonův chrám na vrcholku nad Mlýnským rybníkem také patří ke známým saletům Lednicko - Valtického areálu. Je to pavilon s nástavbou a vyhlídkovou terasou, sochařská výzdoba se tematicky váže k antickému bohu Apollonovi.

Dále je to Chrám tří grácií - sousoší tří antických bohyní, které původně stávalo v lednickém zámeckém parku, bylo přemístěno na vyvýšeninu nad Prostředním rybníkem a obestavěno kolonádou. Chrám tvoří pohledovou protiváhu dalšímu ze saletů - Rybničnímu zámečku, který se nachází na protějším břehu rybníka.

Velice efektní je také Dianin chrám (tzv. Randezvous) kousek od Valtic - monumentální stavba vítězného oblouku, která ukrývá lovecký zámeček. V horním patře stavby je umístěn komorní a taneční sál. Kousek od Randezvous se nachází Kaple sv. Huberta, lesní kaple zasvěcená patronovi lovců – svatému Hubertovi.

Výhled z Kolonády na Rajsně - směrem k ValticímTaké nedaleko Valtic je další stavba patřící k LVA - Kolonáda na Rajsně. Je to vyhlídková stavba, kterou na Homoli, nejvyšším bodě celého Lednicko-valtického areálu, postavil Josef Kornhäusel podle projektu Josefa Hardtmutha.

K Lednicko - Valtickému areálu ještě patří například Hraniční zámeček na bývalé hranici mezi Moravou a Dolním Rakouskem, Lovecký zámeček - klasicistní stavba Josefa Hardtmutha stojí nedaleko lednického zámku, byl postaven v místech, kde končívaly parforsní hony na zvěř – štvanice. Dále to je Nový Dvůr, Obelisk, zámečky Belvedér, Lány a Pohansko.


Janohrad   Apollonův chrám   Dianim chrám   Kolonáda na Rajsně


Září 2001, © Aneris