PÁLAVA   ,   LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL   ,   MIKULOV

 
Zpět na stránku o cestování
ÚVOD PÁLAVA LEDNICE
LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL VALTICE MIKULOV
Kniha návštěv
 
Pálava 14. - 16. srpna 2001


První den - úterý 14. srpna jsme strávili na Pálavě.

Trocha teorie: PÁLAVA neboli PAVLOVSKÉ VRCHY jsou největším moravským vápencovým bradlem, jeho hlavní hřeben se táhne od Dolních Věstonic až k Mikulovu. Na severovýchodě začíná zříceninou Dívčích hradů na strmém skalním ostrohu, odkud stoupá pozvolna ke svému nejvyššímu bodu - Děvínu (550 m). Za ním je přerušen hlubokou soutěskou (Klauzou) s pramenem pitné vody, oddělující jej od již zcela zalesněného Kotle (483 m). Široké sedlo, jímž sestupuje silnice do Perné, odděluje tuto část Pavlovských vrchů od Sirotčího hrádku a Stolové hory (458 m). Za nimi je klesající hřbet již pokryt zemědělskou půdou, z níž vystupuje pouze Kočičí skála (363 m), Turold (385 m), Sv. kopeček (363 m) u Mikulova a na státní hranici s Rakouskem Šibeniční vrch (238 m). Celý tento hlavní hřeben Pavlovských vrchů s výjimkou zemědělské půdy pokrývají přírodní rezervace s chráněnou stepní květenou.

Nové MlýnyDívčí hrady - DěvičkyMy jsme na cestu Pálavou vyrazili z Pavlova - vesnice na břehu Novomlýnských nádrží - naše první kroky směřovaly na Dívčí hrady (Děvičky). Na vrcholu kopce nad Pavlovem se nachází zřícenina původně pomezního gotického hradu ze 14. století, který byl v polovině 16. století přestavěn. Po poboření ve švédských válkách sloužil jako strážní pevnůstka a později jako hláska požárů. Z Děviček je krásný výhled do jihomoravské nížiny směrem k Břeclavi.

Z Děviček jsme šli pěšky kolem Děvína, přes Soutěsku jsme se dostali na druhou stranu skal a tudy jsme dorazili zpátky k Dívčím hradům a pak dolů do Pavlova, kde jsme měli zaparkované auto.

Pavlov s vinicemi   Dívčí hrady   Strašáci v poli u Pavlova   Cestou na Děvičky

Dívám se směrem k Děvínu...   Kousek od Soutěsky   Pohled od Pavlovských vinic na Dívčí hrady   Pálava - vápencové skály


Naším dalším cílem byl například Sirotčí hrádek nad Klentnicí. Je to zřícenina hradu rozložená na dvou strmých skalních útesech. Dříve se tento hrádek jmenoval Růžový, ale když vyšplháte až nahoru, dozvíte se, proč se mu dnes říká Sirotčí.

Výhled od Sirotčího hrádku   Sirotčí hrádek   Sirotčí hrádek   Sirotčí hrádek

Září 2001, © Aneris
Pálava únor 2008


Jeden únorový víkend jsme se s Bartem vypravili na otočku na Pálavu. Počasí vyšlo :-) Prošli jsme se z Klentnice k Děvínu a na Sirotčí hrádek.


Cestou na Děvín   Cestou na Děvín   Cestou na Děvín   Děvín  

Novomlýnské nádrže   Pálava ze Sirotčího hrádku   Pálava ze Sirotčího hrádku   Svatý kopeček u Mikulova ze Sirotčího hrádku  

Sirotčí hrádek   Sirotčí hrádek  

Únor 2008, © AnerisPálava březen 2008


Poslední březnový víkend jsme s Bartem opět strávili na Pálavě. Z Pavlova jsme courali opět k Děvínu - tentokrát přes Dívčí Hrady. A i tentokrát bylo krásně :-)


Dolní (Novomlýnská) nádrž od Dívčích hradů   Pavlov z Děviček   Dívčí hrady (Děvičky)   Dívčí hrady (Děvičky)  

Dívčí hrady (Děvičky)   Dívčí hrady (Děvičky)   Dívčí hrady (Děvičky)   Dívčí hrady (Děvičky)  

Střední (Věstonická) nádrž od Dívčích hradů   Dívčí hrady (Děvičky)   Pavlov z Děviček   Dívčí hrady (Děvičky)  

Dívčí hrady (Děvičky)   Dívčí hrady (Děvičky)   Cestou na Děvín   Cestou na Děvín  

Děvín   Na Děvíně   Pohled od Děvína k Dívčím hradům   Pohled od Děvína k Dívčím hradům  


Březen 2008, © AnerisPálava květen 2008


Ani v květnu jsme nevynechali návštěvu Pálavy - už je to skoro pravidlo :-) Z fotek jsem vybrala panorama z vyhlídky kousek od Děvína, pohled na Pálavu z rakouské strany od zříceniny ve Falkensteinu a pár ukázek pálavské fauny.


Novomlýnské nádrže z vyhlídky kousek od Děvína

Pálava a Mikulov z Rakouska   Chroust   Ještěrka   Zlatohlávek  


Květen 2008, © AnerisPálava červen 2008


I v červnu jsme byli na Pálavě - počasí zrovna nepřálo, tak jsme chvilku před deštěm vyběhli k Děvínu.


Od Děvína   Nové Mlýny od Děvína   Stepní pálavská flóra   Mateřídouška  

Děvín - vysílač  


Červen 2008, © AnerisPálava květen 2009


Je tu rok 2009 a druhého května opět obdivujeme Pálavu.


Cestou z Pavlova na Dívčí hrady   Dívčí hrady   Dívčí hrady   Nové Mlýny a padáčky  

Dívčí hrady   Dívčí hrady   Dívčí hrady   Děvín  

Pavlov a Nové Mlýny z Dívčích hradů

Pavlov a Nové Mlýny z Dívčích hradů


Pálava leden 2010


V lednu 2010 mrzne až praští, ale jinak je krásně a plno sněhu. Tak co s načatým odpolednem? Hurá na Pálavu :-)


Po červené značce z Klentnice směrem k Děvínu.   Krásný pálavský dub šípák.   Pohled zpět - směrem na jih - do Rakouska.   Další ohlédnutí cestou k Děvínu...  

A už se blížíme k vyhlídce pod Děvínem, ke které vede naše červená turistická značka...   My ale opouštíme značenou cestu a vydáváme se pěšinou doleva směrem k vysílači na Děvíně.   Tato cesta je sice označená cedulí    Takže jdeme dál...  

Hele - letadlo! :-)   Naše stopy ve sněhu. Evidentně tudy nikdo jiný nešel. Kdo by se taky v -15st. štrachal někam na kopec, že... ;-)   Pohled zpátky napovídá, že se blíží západ slunce.   A jsme na místě - u vysílače na nejvyšším vrcholu Pavlovských vrchů Děvíně - 549 m.n.m.  

Ale světla stále rychleji ubývá, je čas jít zpátky.   Je tady fakt krásně, ale na holém Děvíně docela fouká, takže rychle dolů!   Dole ve Věstonicích je tma a mlha.   Měsíc vykukuje za vysílačem a diví se...  

Nemám ráda zimu, ale v teple se na to hezky dívá ;-)   Ale teď už fakt rychle zpátky!   Ještě jednou se pokochat a rychlým skluzem z kopce dolů.   Poslední ohlédnutí... Na jaře (ale možná i dřív) zase PÁLAVO AHOJ!  


Leden 2010, © Aneris