Zpět na stránku o cestováníVÝLET AUTEM
(Gortys, Faistos, Matala)


POLOHA, PODNEBÍ, TROCHA HISTORIE PŘÍLET - potíže na letišti, SISSI - místo pobytu
KNOSSOS - minojský palác, IRAKLIO - hlavní město AGIOS NIKOLAOS
KNIHA NÁVŠTĚV


Také jsme podnikly jednodenní výlet autem vypůjčeným z půjčovny - směrem na jižní pobřeží Kréty (GORTYS, FAISTOS, MATALA). Půjčené auto byl trojdveřový Ford Fiesta Calypso s elektricky stahovací střechou, jeho pronájem nás na jeden den stál 17.500,- drachem (cena včetně DPH, pojištění a přistavení auta k apartmánu). Bylo to super! Brzo ráno jsme vyrazily ze Sissi a po tzv. New Road (dálnici vystavěné podél severního pobřeží za peníze EU) jsme mířily k Irakliu. tam jsme mírně bloudily, protože jsme minuly tu správnou odbočku - ale zase jsme se projely zacpanými ulicemi skoro v centru města - velmi dobrá zkušenost... Správná odbočka vedla na Míres, teď už jsme jely po úzkých venkovských silnicích krásnou vinařskou rovinou Messara.První zastávka byla v místě GORTYS. Jsou zde pozůstatky římského paláce (vstupné 800 drachem). Prodavač vstupenek uměl dokonce několik slov česky, což nás překvapilo. Nejznámější části areálu v Gortysu jsou Kostel sv. Tita, Odeon (malý amfiteátr, ve kterém se uchovaly kameny, do kterých je vytesáno tzv. Gortyské právo - první písemně sestavený evropský právní systém). Šest set řádků zákonů soukromého a trestního práva je vyryto velkými písmeny střídavě zleva doprava a zprava doleva. Dále se zde nachází například stálezelený Platan, pod kterým se podle mytologie spojil Zeus v podobě býka s Evropou, zatím ne zcela odkryté Divadlo a Akropolis, odkud je krásný výhled.

Gortys - celkový pohled Gortys - chrám sv. Tita Gortys - pohled na Odeon


Po prohlídce Gortysu jsme pokračovaly dál směrem na FAISTOS. Zříceniny paláce se nachází na kopci, ze kterého je úžasný po celé rovině Messara a na okolní pohoří Ida na severu, Lassithské vrchy na severovýchodu a Kofinas na jihu. Palác vykopali Italové, kteří na rozdíl od Evanse v Knossu nechali zřícené zdi tak jak byly a nic nedostavovali. Vstupné stálo 1.200,- drachem.

Faistos - výhled na rovinnu Messara Faistos - celkový pohled


Odtud jsme jely dál směrem na jih, až na pobřeží do letoviska MATALA. Je proslavené hlavně početnými jeskyněmi vyhloubenými ve skalní stěně u matalského přístavu. Kdysi dávno je obývali první křesťané, v šedesátých letech 20. století si je oblíbili hippies.

Matala - jeskyně na pláži Matala - pohled z jeskyně Matala - pohled u jeskyně


Z Mataly jsme se už vracely zpět do Sissi, cestou jsme opět uvízly v dopravní zácpě v letovisku Hersonissos kousek od Sissi. Zácpu v podstatě způsobili Angličané (nic proti nic nemám...), kteří paří až do rána a vstávají odpoledne a pak se motají v ulicích. Ještě jsme se zajely podívat ke kláštěru Selinari kousek v horách nad Sissi, kde jsme už dřív byly i pěšky. Celkem jsme najely asi 280 km, benzín nás stál 4.500,- drachem.

Selinari - zahrada u kláštera© Aneris, červen 2001